Veszprém megyei templomok adatbázisa - OTKA Kutatási pályázat

Az Év Levéltári Kiadványa 2023, I. helyezés (2024.04.15.)

Év Levéltári Kiadványa 2023A Magyar Levéltárosok Egyesülete által alapított Év Levéltári Kiadványa 2023 díjak versenyen a Ismeretterjesztő kiadványok kategóriában I. helyezést ért el kiadványunk, a Jankovics Norbert szerkesztésében megjelent Veszprém város templomai / Churches of Veszprém című kötet.
Az ünnepélyes díjátadóra 2024. április 12-én 10 órától került sor Budapest Főváros Levéltárában (1139 Budapest, Teve utca 3-5.). Köszöntőt mondott Dr. Kenyeres István, a Magyar Levéltárosok Egyesületének elnöke  Kötetünket – és valamennyi díjazott kiadványt – Dr. Csorba László egyetemi tanár méltatta.

Konferenciafelhívás (2024.01.30.)

Egyház-látogatásEGYHÁZ-LÁTOGATÁS
Helyzetkép, kérdések, tanulságok a veszprémi római katolikus egyházmegye templomainak adatgyűjtése nyomán

A Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltár, mint projektgazda és a Magyar Építészeti Múzeum Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ 2024 szeptemberének végén rendezi meg a „Veszprém megyei templomok adatbázisa” című, 2020–2024 között megvalósuló OTKA K pályázat (K 134806) záró konferenciáját Veszprémben. A rendezvényen a kutatócsoport tagjai számolnak be a munkák során kirajzolódott új kutatási irányokról, témákról, tanulságokról, illetve várjuk előadóként mindazok jelentkezését, akik a projekt témájában (templomépítészet, egyházművészet, levéltári forráskutatás, művészettörténet, műemlékvédelem) és különösen az alábbi témakörökben új kutatási eredménnyel tudnak jelentkezni, elsősorban a veszprémi egyházmegye Balatontól északra eső területeit érintően

Megjelent új tanulmánykötetünk (2023.11.29.)

MűhelykonferenciaA Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltár, valamint a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ szervezésében 2022. szeptember 27-én a budapesti Walter Rózsi villában tartott konferencia anyagát tartalmazza most megjelenő kötetünk. Intézményünk 2020 decemberében kezdett bele négy éves OTKA K programjába, amely a Veszprém megyei templomok adatbázisa címet viseli.

A veszprémi püspökség 1850–1917 között – egyháztörténeti konferencia szeptember 28-án (2023.09.15.)

Egyháztörténeti konferenciaEgyházmegye-történeti konferenciasorozatunkban ezúttal a szabadságharc végétől az első világháború utolsó előtti évéig ig járják körül előadóink az eseményeket. A korszakban három püspök állt az egyházmegye élén: Ranolder János (1849–1875), Kovács Zsigmond (1877–1887) és Hornig Károly (1888–1917). A három személyiség három igen eltérő környezetben vezette a püspökséget. Ranoldernek egyszerre kellett szembenéznie a szabadságharc után a papságra is kiterjedő megtorlással és egyúttal a dualista állam struktúráinak kiépülésével. Kovács átmeneti évei a csendes építkezés jegyében teltek, míg Horniggal egy nagy formátumú, nemzetközi hírű főpásztor vette kézbe az irányítást. Utóbbihoz nagyszabású építkezések, egyházi közigazgatási reform, a művészetek és a tudomány mecenatúrája kapcsolóik, nem mellesleg ő koronázta meg az utolsó magyar királynét, Bourbon Zitát is. A korszak egyúttal a magyar királyság utolsó fénykorával esik egybe, a polgárosodás korszakával, amely nemcsak politikai és teológiai értelemben jelentett kihívást a püspökség számra, de régen nem látott lehetőségek nyíltak meg a hívek és a püspökség intézményeinek fejlődése és többrétűvé válása előtt.

II. veszprémi levéltári nap (2023.06.30.)

II. levéltári napA Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára szervezésében június utolsó napján kerül sor a második alkalommal megrendezett veszprémi levéltári napra. A szakmai nap során a Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltárban folyó munkát két előadás mutatja be. Varga Tibor László "Veszprémi keresztapák" címmel a várbeli épületek elnevezéseit járja körül, Karlinszky Balázs pedig a "Veszprém megyei templomok adatbázisa" OTKA-pályázatunkat mutatja be.

Megjelent a Veszprém templomairól szóló kiadványunk (2023.05.13.)

Veszprém város templomaiA "Veszprém megyei templomok adatbázisa" című OTKA Kutatási pályázat keretében elkészült legújabb kiadványunk. A kétnyelvű (magyar-angol) tematikus topográfia projektpartnerünkkel, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központtal történő együttműködés keretében valósult meg. A kötetről bővebben itt olvashatnak: https://vefleveltar.hu/tartalom/jankovics-norbert-szerk-veszprem-varos-templomai

Oldalak